اخبار


صنعت مبل سازی برندی برای خوی

دور زدن تحریم ها روی راحتی های وطنی
شهرستان خوی با تولید سالانه ۱۰۰ هزار دست مبل یکی از قطب های تولید این محصول در کشور بوده و از لحاظ کیفیت با نمونه های خارجی توان رقابت دارد.

معاون كل سازمان توسعه تجارت ايران گفت: هم اكنون بر اساس اولويت دهم كالايي، واردات مبلمان به كشور ممنوع است.
به گزارش خبرگزاري مهر، كيومرث فتح‌اله كرمانشاهي در حاشيه افتتاح دومين نمايشگاه تخصصي مبلمان اداري گفت: بر اساس تفاهم‌نامه‌اي كه به زودي ميان سازمان توسعه تجارت ايران و شوراي ملي مبلمان منعقد خواهد شد، رشد پلكاني صادرات مبلمان پيش‌بيني شده است.

معاون كل سازمان توسعه تجارت ايران با اشاره به هدفگذاري براي صادرات يك ميليارد دلاري مبلمان افزود: هم اكنون رقم مبادلات جهاني مبلمان 270 ميليارد دلار است كه اگر ايران بتواند يك درصد از اين سهم را به خود اختصاص دهد، به طور قطع اتفاق مهمي در حوزه صنعت مبلمان رخ خواهد داد.

وي تصريح كرد: مجموع صادرات مبلمان ايران در سال گذشته 12 ميليون دلار بوده است، ضمن اينكه در هشت ماه ابتداي سال جاري نيز، همين ميزان صادرات محقق شده است.

به گفته كرمانشاهي، هم اكنون 60 تا 70 درصد يراق‌آلات مورد نياز صنعت مبلمان از خارج كشور وارد مي‌شود بنابراين بايد شرايطي را فراهم كرد تا با ارايه تسهيلات، مواد اوليه مورد نياز اين صنعت را تامين كرد.

وي اظهار داشت: با توجه به اينكه مبلمان بر اساس گروه‌بندي‌هاي كالايي در اولويت دهم قرار گرفته است، ثبت سفارش واردات آن هم اكنون ممنوع است، ضمن اينكه در چنين فضايي از فعالان صنعت مبلمان انتظار مي‌رود كه با ايجاد يك برند مشخص، هدفگذاري دستيابي به يك درصد از سهم جهاني را محقق كنند.

كرمانشاهي در عين حال با اشاره به اينكه در سال 90 واردات مبلمان به كشور معادل 150 ميليون دلار بوده است، خاطرنشان كرد: هم اكنون اين رقم در هشت ماهه به 50 ميليون دلار كاهش يافته است.


error: