نکاتی که باید پیش از انتخاب مبلمان منزل در نظر بگیرید

مبلمان یکی از اجزای اصلی هر منزلی محسوب می شود پس تمیز بودن و تمیز نگه داشتن آن قطعا با اهمیت است همان طور که می دانید پارچه مخمل یکی از پارچه های پر مصرف در صنعت مبلمان می باشد و بروی کار بسیار زیبا و چشمگیر می شود . تمیز کردن و لکه بری پارچه های مخمل روش های خاص خود را دارد و با رعایت کردن چندین نکات و استفاده از مواد های شوینده طبیعی و شیمیایی می توانید مبل خود را مثل روز های اول تمیز و زیبا کنید .

در ادامه مقاله به بررسی نحوه تمیز کاری مبلمان مخمل می پردازیم .

نحوه ی شستشویی مبلمان مخمل

طریقه شستشویی مبلمان مخمل به چندین روش انجام می گیرد که نسبت به لکه مورد نظر و میزان کثیفی آن ، روش شسشتشو صورت می گیرد . به طور مثال بعضی از لکه ها با استفاده از بخارشوی به راحتی از بین می روند و بعضی از لکه ها بخاطر نفوذ به بافت پارچه به راحتی تمیز نمی شوند و باید از مواد شوینده های قوی استفاده کرد .

به هر حال تمیز کردن مبل مخمل روش های خاص خود را دارد که با استفاده کردن از مواد شوینده های مخصوص می توان مبلمان خود را مثل گذشته تمیز و زیبا به نمایش گذاشت . در ادامه روش های تمیز کردن را برای شما عزیزان توضیح می دهیم .

گردگیری پیش از شستشویی مبل مخمل

پارچه مخمل به خاطر لطافت و جنس خاصی که دارد نسبت به دیگر پارچه ها حساس و آسیب پذیر تر می باشد . در شستشویی مبلمان باید مرحله به مرحله پیش رفت و با دقت شستشو را انجام داد . قبل از شستشو ابتدا مبل را باید گردگیری کرد این کار را میتوانید توسط برس انجام دهید . اگر پارچه مخمل نیاز به گردگیری بیشتری داشت میتوانید با برس جارو برقی اینکارا ادامه دهید این کار باعث می شود اگر گردو خاک به بافت پارچه نفود کرده باشد توسط مکش جارو برقی مکیده شود . مرحله گردگیری را با حوصله انجام دهید و سعی کنید به روی پارچه مخمل فشار نیاورید زیرا باعث آسیب به پارچه مبلی می شود .

روش شستشویی مبل مخمل با استفاده از جوش شیرین و آبلیمو

استفاده از ترکیب جوش شیرین و آبلیمو برای از بین بردن لکه و کثیفی مبل مخمل بسیار تاثیر گذار می باشد . این مواد معمولا در دسترس همه و در منزل هر فرد پیدا می شود . آماده کردن این مواد به این صورت است که نصف لیوان آبلیمو و نصف لیوان آب را ترکیب می کنید سپس دو قاشق جوش شیرین به آن اضافه می کنید . این مواد بسیار بر لکه بری پارچه مخملی تاثیر گذار است . برای شستشویی مبلمان با استفاده از مواد شوینده جوش شیرین ابتدا کمی از مواد را روی لکه ها بریزید سپس با استفاده از یک دستمال به آرامی به روی آن ها بکشید به یاد داشته باشید که نباید فشار زیادی به روی پارچه مخملی بیاورید زیرا این نوع جنس پارچه بافت آسیب پذیری دارند . پس از مدتی اگر لکه ها از بین نرفتن این عمل را دوباره تکرار کنید معمولا چندین بار این روش را انجام می دهند تا لکه ها به صورت کامل از بین بروند این روش شستشویی مبلمان یکی از روش های خانگی بسیار تاثیر گذار می باشد .

روش شستشویی مبل مخمل با استفاده از شامپوی مخصموص مبلمان

یکی دیگر از روش های شستشویی مبل مخمل استفاده از شامپوی مخصوص مبلمان می باشد . ابتدا باید بدانید شامپوی که خریداری می کنید متناسب با نوع پارچه مبلی شما هست یاخیر . زیرا اگر غیر از این باشد احتمال دارد که رنگ پارچه را از بین ببرد و بافت و تارو پود پارچه نیز آسیب ببیند . بعد از انتخاب مناسب شامپوی مبلمان با پارچه مورد نظر یک مقدار از شامپو را روی لکه ها ریخته و با استفاده از پارچه مقاوم ولطیف به آرامی مبلمان را شستشو دهید این کار را به صورت مداوم چندین بار تکرار کنید تا به طور کامل لکه ها از بین بروند . توصیه می شود پس از اتمام شستشویی مبلمان با استفاده از شامپو، مبل ها را بخارشو و جاروبرقی کنید تا ذرات آلوده به روی مبل از بین برود .حتما توجه داشته باشید که قبل از شروع شستشوی مبلمان با شامپو مقداری از آن را به روی قسمت کوچک از مبل امتحان کنید تا اطمینان پیدا کنید که این مواد به مبلمان شما آسیب نخواهد زد .

روش تمیز کردن مبل مخمل با استفاده از آب و صابون

در صورتی که روش های قبلی برای پاک کردن لکه و کثیفی جواب ندهند می توانید از این روش با استفاده از ترکیب آب و صابون مبلمان خود را شستشو دهید . مقداری از ترکیب آب و صابون تهیه کنید سپس همانند روش های قبلی مقداری از آن را بروی مبلمان بریزید و با استفاده از دستمال به آرامی آن را شستشو دهید . اجازه دهید پارچه مخمل خشک شود اگر لکه ها از بین نرفته بوده اند دوباره این روش را تکرار کنید این روش بسیار آسان و بسیار کاربردی می باشد .

روش شستشویی مبل مخمل با استفاده از بخارشوی

روش شستشویی مبلمان با استفاده از دستگاه بخارشوی بسیار کاربردی و مبل را بسیار تمیز می کند . استفاده کردن از بخار شوی برای لکه های سطحی بسیار کاربرد دارد .استفاده کردن از دستگاه بخارشوی نیاز به انجام چندین مرحله ای دارد به این گونه که چندین بار این کار را تکرار کنید تا مبلمان شما بسیار تمیز و تمامی لکه ها از بین بروند .

خشک کردن مبل مخمل پس از شستشو

پس از شستشویی مبلمان با استفاده از روش های گفته شده اجازه دهید مبلمان شما با هوای آزاد یا استفاده از دستگاه های خشک کننده کاملا خشک شود . برای خشک کردن می توانید از دستگاه بخار شوی و یا سشوار و غیره استفاده نماید . پس از خشک شدن مبل با استفاده از یک برس پارچه مخملی را به سمت خوابش مرتب کنید .

مطلب آخر

همان طور که گفته شد با استفاده از روش های بیان شده می توانید مبلمان خود را شستشو دهید .حتما به یاد داشته باشید برای استفاده از هر روشی ابتدا یک مقدار از مواد را به روی قسمت کوچکی از مبلمان استفاده کنید اگر آسیبی به مبل شما وارد نشد می توانید شستشو را ادامه دهید . در هنگام خرید مبلمان به پارچه مخمل آن توجه داشته باشید پارچه آن باید مرغوبیت و تراکم بالایی داشته باشد که در هنگام استفاده و شستشو به راحتی آسیب نبیند . یک نکته بسیار مهم در مورد پارچه های مخملی این است که اگر لکه ای به روی آن ایجاد شد سعی کنید سریعا آن را تمیز کنید اگر اجازه دهید آن لکه خشک شود از بین بردن آن بسیار سخت و دشوار خواهد شد . امیدواریم مطالب گفته شده شما عزیزان را در شستشویی مبلمان راهنمایی کند .

Leave a Comment!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts

happywheels
error: