مبلمان یکی از اجزای اصلی هر منزلی محسوب می شود پس تمیز بودن و تمیز نگه داشتن آن قطعا با اهمیت است همان طور که می دانید پارچه مخمل یکی از پارچه های پر مصرف در صنعت مبلمان می باشد و بروی کار بسیار زیبا و چشمگیر می شود . تمیز کردن و لکه بری پارچه های مخمل روش های خاص خود را دارد و با رعایت کردن چندین نکات و استفاده از مواد های شوینده طبیعی و شیمیایی می توانید مبل خود را مثل روز های اول تمیز و زیبا کنید .

در ادامه مقاله به بررسی نحوه تمیز کاری مبلمان مخمل می پردازیم .

نحوه ی شستشویی مبلمان مخمل

طریقه شستشویی مبلمان مخمل به چندین روش انجام می گیرد که نسبت به لکه مورد نظر و میزان کثیفی آن ، روش شسشتشو صورت می گیرد . به طور مثال بعضی از لکه ها با استفاده از بخارشوی به راحتی از بین می روند و بعضی از لکه ها بخاطر نفوذ به بافت پارچه به راحتی تمیز نمی شوند و باید از مواد شوینده های قوی استفاده کرد .

به هر حال تمیز کردن مبل مخمل روش های خاص خود را دارد که با استفاده کردن از مواد شوینده های مخصوص می توان مبلمان خود را مثل گذشته تمیز و زیبا به نمایش گذاشت . در ادامه روش های تمیز کردن را برای شما عزیزان توضیح می دهیم .

گردگیری پیش از شستشویی مبل مخمل

پارچه مخمل به خاطر لطافت و جنس خاصی که دارد نسبت به دیگر پارچه ها حساس و آسیب پذیر تر می باشد . در شستشویی مبلمان باید مرحله به مرحله پیش رفت و با دقت شستشو را انجام داد . قبل از شستشو ابتدا مبل را باید گردگیری کرد این کار را میتوانید توسط برس انجام دهید . اگر پارچه مخمل نیاز به گردگیری بیشتری داشت میتوانید با برس جارو برقی اینکارا ادامه دهید این کار باعث می شود اگر گردو خاک به بافت پارچه نفود کرده باشد توسط مکش جارو برقی مکیده شود . مرحله گردگیری را با حوصله انجام دهید و سعی کنید به روی پارچه مخمل فشار نیاورید زیرا باعث آسیب به پارچه مبلی می شود .

روش شستشویی مبل مخمل با استفاده از جوش شیرین و آبلیمو

استفاده از ترکیب جوش شیرین و آبلیمو برای از بین بردن لکه و کثیفی مبل مخمل بسیار تاثیر گذار می باشد . این مواد معمولا در دسترس همه و در منزل هر فرد پیدا می شود . آماده کردن این مواد به این صورت است که نصف لیوان آبلیمو و نصف لیوان آب را ترکیب می کنید سپس دو قاشق جوش شیرین به آن اضافه می کنید . این مواد بسیار بر لکه بری پارچه مخملی تاثیر گذار است . برای شستشویی مبلمان با استفاده از مواد شوینده جوش شیرین ابتدا کمی از مواد را روی لکه ها بریزید سپس با استفاده از یک دستمال به آرامی به روی آن ها بکشید به یاد داشته باشید که نباید فشار زیادی به روی پارچه مخملی بیاورید زیرا این نوع جنس پارچه بافت آسیب پذیری دارند . پس از مدتی اگر لکه ها از بین نرفتن این عمل را دوباره تکرار کنید معمولا چندین بار این روش را انجام می دهند تا لکه ها به صورت کامل از بین بروند این روش شستشویی مبلمان یکی از روش های خانگی بسیار تاثیر گذار می باشد .

روش شستشویی مبل مخمل با استفاده از شامپوی مخصموص مبلمان

یکی دیگر از روش های شستشویی مبل مخمل استفاده از شامپوی مخصوص مبلمان می باشد . ابتدا باید بدانید شامپوی که خریداری می کنید متناسب با نوع پارچه مبلی شما هست یاخیر . زیرا اگر غیر از این باشد احتمال دارد که رنگ پارچه را از بین ببرد و بافت و تارو پود پارچه نیز آسیب ببیند . بعد از انتخاب مناسب شامپوی مبلمان با پارچه مورد نظر یک مقدار از شامپو را روی لکه ها ریخته و با استفاده از پارچه مقاوم ولطیف به آرامی مبلمان را شستشو دهید این کار را به صورت مداوم چندین بار تکرار کنید تا به طور کامل لکه ها از بین بروند . توصیه می شود پس از اتمام شستشویی مبلمان با استفاده از شامپو، مبل ها را بخارشو و جاروبرقی کنید تا ذرات آلوده به روی مبل از بین برود .حتما توجه داشته باشید که قبل از شروع شستشوی مبلمان با شامپو مقداری از آن را به روی قسمت کوچک از مبل امتحان کنید تا اطمینان پیدا کنید که این مواد به مبلمان شما آسیب نخواهد زد .

روش تمیز کردن مبل مخمل با استفاده از آب و صابون

در صورتی که روش های قبلی برای پاک کردن لکه و کثیفی جواب ندهند می توانید از این روش با استفاده از ترکیب آب و صابون مبلمان خود را شستشو دهید . مقداری از ترکیب آب و صابون تهیه کنید سپس همانند روش های قبلی مقداری از آن را بروی مبلمان بریزید و با استفاده از دستمال به آرامی آن را شستشو دهید . اجازه دهید پارچه مخمل خشک شود اگر لکه ها از بین نرفته بوده اند دوباره این روش را تکرار کنید این روش بسیار آسان و بسیار کاربردی می باشد .

روش شستشویی مبل مخمل با استفاده از بخارشوی

روش شستشویی مبلمان با استفاده از دستگاه بخارشوی بسیار کاربردی و مبل را بسیار تمیز می کند . استفاده کردن از بخار شوی برای لکه های سطحی بسیار کاربرد دارد .استفاده کردن از دستگاه بخارشوی نیاز به انجام چندین مرحله ای دارد به این گونه که چندین بار این کار را تکرار کنید تا مبلمان شما بسیار تمیز و تمامی لکه ها از بین بروند .

خشک کردن مبل مخمل پس از شستشو

پس از شستشویی مبلمان با استفاده از روش های گفته شده اجازه دهید مبلمان شما با هوای آزاد یا استفاده از دستگاه های خشک کننده کاملا خشک شود . برای خشک کردن می توانید از دستگاه بخار شوی و یا سشوار و غیره استفاده نماید . پس از خشک شدن مبل با استفاده از یک برس پارچه مخملی را به سمت خوابش مرتب کنید .

مطلب آخر

همان طور که گفته شد با استفاده از روش های بیان شده می توانید مبلمان خود را شستشو دهید .حتما به یاد داشته باشید برای استفاده از هر روشی ابتدا یک مقدار از مواد را به روی قسمت کوچکی از مبلمان استفاده کنید اگر آسیبی به مبل شما وارد نشد می توانید شستشو را ادامه دهید . در هنگام خرید مبلمان به پارچه مخمل آن توجه داشته باشید پارچه آن باید مرغوبیت و تراکم بالایی داشته باشد که در هنگام استفاده و شستشو به راحتی آسیب نبیند . یک نکته بسیار مهم در مورد پارچه های مخملی این است که اگر لکه ای به روی آن ایجاد شد سعی کنید سریعا آن را تمیز کنید اگر اجازه دهید آن لکه خشک شود از بین بردن آن بسیار سخت و دشوار خواهد شد . امیدواریم مطالب گفته شده شما عزیزان را در شستشویی مبلمان راهنمایی کند .

متاسفانه در فرهنگ ما ایرانی ها رنگ خیلی جای زیادی ندارد علی الخصوص در انتخاب پرده سریع سراغ پرده های سفید یا کرم رنگ می رویم در حالی که پرده نقش زیادی در زیبایی منزل و روحیه ی ما دارد. پرده را میتوانید با رنگ مبل ، فرش و دیوارها ست کنید ( البته اگر آنها را نیز کرم و قهوه ای انتخاب نکرده باشید) . شما می توانید از پرده ی تور و والانی هم جنس و رنگ روکش مبلها استفاده کنید.
در انتخاب پرده بیشتر به ست کردن پرده زیر با پارچه دکوری و والان باید توجه شود حتی اگر مدل بسیار ساده ای را بپسندید اما در انتخاب پرده دقت کنید و پرده را با والان و دکوری درست ست کنید اینگونه مدل پرده تان بسیار زیبا به نظر میرسد.پارچه ها و پرده های مشکی نقره ای نسبت به بقیه رنگها از جذابیت بیشتری برخوردارند اما ست کردن آنها با بقیه لوازم منزل مشکلتر است .
وقتی رنگها را با هم ست میکنید دقت کنید که این هماهنگی کاملا شبیه نباشد کمی تفاوت در رنگها جذاب تر خواهد شد. در نمونه ی بالا رنگهای گل رو تختی با پرده ها ست شده و جذایبیتی خاص به اتاق بخشیده است.

مبلمان از تغییر شکل و تحول چهارپایه ها، نیمکت ها… و میزهای ساده حاصل شد و این تغییرات تدریجاً و در طول زمان حاصل شد و این تغییرات تدریجاً و در طول زمان حاصل شد زمان ساخت نخستین مبل های اولیه را، به علت عدم دستیابی به نام سازندگانشان دقیقاً نمی توان مشخص کرد. بعد از قرن ۱۵ بود که اولین مبل هایی که شناسایی شده اند نام سازندگان و صنعتگران خود را به همراه داشته اند. در قرن ۱۸ میلادی مبلمان حجیم و پر زینت، انعکاسی از معماری و اماکن مذهبی آن دوران بود، قطعات قطور و خشک و خشن به مدد کنده کاری های حجیم همراه با نصب قطعات فلزی گران قیمت و سنگ ها و چوب های کمیاب تزیین می شدند و این مخصوص دورانی است که هنوز مهارت های فنی و تکنولوژی ماشینی نتوانسته بود توان سازندگان را افزایش دهد. در عصر رنسانس، مهارت های فنی فوق العاده موجب پیدایش کنده کاری های بسیار عالی و بدیع نخست در ایتالیا و بعدها در آلمان، اسپانیا، فرانسه و بالاخره انگلستان گردید و دقیقاً مبل های دوره رنسانس از خطوط معماری ساختمان ها پیروی می کردند. سبک های آن دوره به نام سلاطین نام گذاری شده بودند که از آن میان مبل های تئودور، الیزابت، ژاکوبی، ویلیام، ماری، ملکه آن و لوئی فرانسه را می توان نام برد.

در برخی دیگر از نام سازندگان خود مایه گرفته بودند که از آن میان مبل های چیپندل (Chippendal )،هپل وایت (Hepple white)، آدام (ADAM) و شراتون (Sheraton) معروف ترین آنان هستند.

از قرن ۱۸ میلادی به بعد مبل های سنتی گسترش پیدا کرد و ارزش خود را در دهه های بعدی نیز حفظ نمود و حتی امروزه بعد از چندین قرن هنوز از این سبک ها استفاده می شود.
به منظور هماهنگ شدن با معماری تحول یافته مبلمان نیز بتدریج نه تنها از طریق فرم و سبک بلکه از نوع مواد و چوب نیز تغییر یافت. چوب های مختلفی مثل بلوط، سرو، آبنوس، گردو، شاه بلوط بتدریج جایگزین چوب گردو و ماهاگونی شدند.
در اواخر قرن ۱۷ از چوب گردو و به میزان قابل ملاحظه ای در ساخت مبلمان استفاده می شد. تزئینات مبلمان در گذشته غالباً در تداخل با مفهوم کاربردی و استفاده و اتلاف وقت قرار می گرفت. این امر هنرمندان سازنده را به سمتی سوق داد که بتوانند به صرف انرژی و وقت قرار می گرفت. این امر هنرمندان سازنده را به سمتی سوق داد که بتوانند با صرف انرژی و وقت کمتر، محصولاتی مقاوم و زیبا و حتی المقدور به صورت ماشینی خلق کنند و در واقع از مصالح به کار رفته حداکثر استفاده را به عمل آوردند.
عمل اتصال و مونتاژ قطعات چوبی از مهارت های مربوط به کنده کاری نشات می گرفت. از خراطی چوب جهت سبک کردن مبلمان های سنگین و تغییر شکل از قطعات مکعبی مستطیل به استوانه ای استفاده شد. پس از اختراع ماشین های تراش و با افزایش راندمان کاری فرآیند هایی مانند خم کردن چوب، ورقه ورقه کردن و مونتاژ مکانیکی قطعات به سازندگان این مدد را رساند که بتوانند زیباترین و مقاوم ترین مبل ها را در کوتاه ترین زمان ممکن با تناسبات بدیع و بر مبنای ابعادی استاندارد بیافرینند و همچنین تحول در علم شیمی و فرآورده های شیمیایی صنعتی، در قیاس با گذشته انواع مواد جلا دهنده مصنوعی و مقاومی را در اختیار سازندگان قرار دارد تا بتوانند به مبل ها، نمای دلپذیرتری بدهند. از آنجا که صندلی ها در تاریخچه مبلمان جای ویژه یی دارند و به عبارتی صندلی های قدیمی از اجداد مبلمان های امروزی محسوب می شوند.

هیچ گاه وسایل چوبی که خیس شده اند را برای خشک شده در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید

اگر وسیله ای چوبی در خانه شما در اثر خیس شدن و آب دیدن به مدت طولانی به هر طریقی آسیب دیده است، ناامید نشوید و آن وسیله را دور نیندازید. وسایل چوبی آسیب دیده منزل خود را به راحتی مرمت و بازسازی کنید.

وسایل مورد نیاز
• روغن لیمو یا پرتغال
• پارچه تمیز و نرم
• حوله دستی ضخیم
• سس مایونز
• خمیر دندان سفید
• فرچه نرم
• چسب چوب
• بست موکت

آثار برجا مانده توسط آب را از روی سطح چوب حذف کنید:

روغن لیمو یا پرتغال را با کمک یک پارچه نرم روی قسمت های آسیب دیده چوب بمالید و بگذارید یک شبانه روز بماند. سپس با یک دستمال نرم آنرا را از سطح پاک کنید و اگر لازم بود بار دیگر این کار را تکرار کنید.

حوله ضخیم را روی قسمت مورد نظر قرار دهید و اتوی داغ را روی حوله قرار داده و به آرامی حرکت دهید. این کار را برای چند دقیقه انجام دهید سپس حوله را بردارید و ببینید آیا آثار بر جامانده توسط آب از بین رفته یا خیر. این کار را آنقدر ادامه دهید تا آثار مشهود آسیب دیدگی از بین برود.

راه دیگر برای این کار این است که از سس مایونز برای از بین بردن آثار برجا مانده روی چوب استفاده نماید. به این منظور یک قاشق پر سس را روی ستمالی قرار داده و آن را با حرکتی دورانی روی قسمت مورد نظر بمالید. این کار را برای چند ثانیه ادامه دهید و سپس چربی آن را با یک دستمال تمیز دیگر پاک کنید.

هم چنین می توانید از خمیر دندان سفید (از انواع ژله ای نباشد) نیز به طریق ای که برای سس مایونز گفته شد نیز استفاده نمایید.

پس از این مراحل نوبت به اقدامات زیر می رسد:
بعد از اینکه وسیله چوبی خشک شد، هر چه را که می توانید از بدنه اصلی جدا کنید یعنی تمام کشو ها, دستگیره ها و دیگر لوازم جانبی.

وسایل چوبی را در فضای بیرونی در هوای گرم و آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود. مدت زمان لازم برای اینکار بستگی به میزان خیسی چوب و مقدار نفوذ آب به چوب دارد.

با کمک فرچه نرم روی سطح چوب بکشید و هرگونه ناصافی و موارد زائد را از سطح چوب حذف کنید. سپس با کمک یک دستمال نرم طرح را تمیز کنید.

اگر می‌خواهید اتاق‌تان نشانی از دنجی و امنیت در خود داشته ‌باشد، هیچ چیز بهتر از چرم، چاره‌‌ساز نیست. این چرم‌ها مانند نیم‌چکمه‌های قدیمی، با گذشت سال‌ها کیفیت خود را به خوبی حفظ می‌کنند. همراه با کاناپه‌های بزرگ چرمی می‌توانید از مبلمان چوبی بزرگی که با رنگ چرم هماهنگ باشد، استفاده کنید. در ستون این هفته به نکاتی درباره کاربردهای متفاوت مبلمان چرمی و نحوه خریداری آنها می‌پردازیم.

4423_544

▪ نکته اول: برای اینکه مبلمان چرمی‌‌‌تان تمیز و نرم بماند، مرتب آن را گرد‌گیری کنید و گاه به گاه سطح آن را به وسیله واکس مخصوص چرم آغشته کنید.

▪ نکته دوم: مبلمان و کاناپه‌های چرمی را از منابع گرمازا مانند رادیاتور و آتش روباز شومینه دور نگه‌دارید چرا که گرمای زیاد موجب خشک و شکننده شدن چرم می‌شود.

▪ نکته سوم: پیش از خرید بهتر است از نوع مرغوبیت چرم و درجه‌بندی چرم‌ها آگاهی داشته‌باشید تا بتوانید کالای مناسبی را خریداری کنید. چرم‌هایی که دارای رنگ تیره هستند و رنگ‌هایی یکدست و یک‌نواخت دارند، از نوع مرغوب هستند و همچنین این نوع چرم لطافت و نرمی خاصی هم دارد. آن دسته از چرم‌هایی که رنگی یکنواخت ندارند و به صورت دانه دانه، لکه‌های ریز و روشن روی آنها وجود دارد، چرم مرغوبی نیستند و دوام زیادی هم ندارند. اغلب این دسته از چرم‌ها ممکن است به سرعت پاره شوند.

▪ نکته چهارم: پیش از خرید، ابتدا مقیاس و اندازه خانه و فضایی را که قرار است مبلمان در آن جای بگیرد، در نظر داشته‌ باشید. اگر فضای بزرگی برای چیدمان مبلمان چرم دارید، بهتر است که کاناپه‌های بزرگ را انتخاب کنید و بالعکس اگر فضای کوچکی دارید، توصیه می‌شود که از تک‌مبل‌های کوچک استفاده کنید چرا که مبلمان کوچک فضای کوچک را بزرگ‌تر نمایان می‌کند.

▪ نکته پنجم: پیش از خرید کاناپه و مبلمان چرمی، رنگ زمینه و دکوراسیون خانه را به یاد داشته ‌باشید تا بتوانید مبلمانی با رنگی هماهنگ و یا مکمل برای فضای مورد نظر خریداری کنید. اغلب چرم‌های بلوطی فضایی بسیار زیبا و گرمی را به وجود می‌آورند و همچنین موجب می‌شوند که فضا بزرگ‌تر از آنچه هست نمایان شود. معمولا چرم‌های بلوطی به راحتی با هر دکوری هماهنگی پیدا می‌کنند.

4424_446

▪ نکته ششم: اگر قصد دارید برای اتاق نشیمن مبلمان بخرید، بهتر است کاناپه‌های بزرگ چرمی را انتخاب کنید، چرا که لمیدن و استراحت کردن روی این سبک مبلمان به مراتب بسیار راحت‌تر از دیگر انواع مبلمان است. اتاق نشیمن، فضایی است که اعضای خانواده بیشترین زمان خود را در آن سپری می‌کنند و به دلیل پرتردد بودن این فضا، کاناپه‌ای را انتخاب کنید که دارای چرم با کیفیت و بادوامی باشد، تا دیرتر دچار فرسودگی و پارگی شود.

حدود ۱۰۰‌هزار واحد صنعتی در حوزه مبلمان صنعتی کشور فعال هستند. به بیان دیگر، صنعت مبلمان حدود ۱۰ درصد از اشتغال کشور را در اختیار دارد.

اکنون صنعتگران ایرانی در زمینه مبلمان کلاسیک که نیازمند انجام کارهای هنری است، از جایگاه مناسبی در بین کشورهای منطقه و جهان برخوردار بوده و با وجود برخی ناملایمات هنوز هم دستان توانمند صنعتگران ایرانی، تحسین جهانیان را برمی‌انگیزد. اما در زمینه تولید مبلمان مدرن که نیازمند دستگاه ‌ها و ماشین‌آلات پیشرفته است، کشورهایی که از فناوری پیشرفته‌تری در این عرصه برخوردار هستند، جایگاه بهتری را به‌خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که اکنون صنعت مبلمان با اقبال عمومی بیشتری مواجه شده و این امر ضرورت بهره‌گیری از فناوری روز در تولید مبلمان مدرن در کشورمان را گوشزد می‌کند.

گردش مالی سالانه بیش از ۱۰۰هزار میلیارد ریالی این صنعت نیز نشانگر اهمیت و جایگاه این صنعت در بین صنایع کشور و آثار زیانبار بی‌توجهی به آن است.

صنعت مبلمان یا تولید مصنوعات چوبی از دهه های گذشته همواره به عنوان یکی از مصادیق صنایع زنجیره ای زود بازده که می تواند منجر به توسعه اقتصادی کشورها شود، از سوی نهادهای اقتصادی وابسته به سازمان ملل متحد به کشورهای در حال توسعه پیشنهاد شده است. طی یک دهه اخیر نتایج معجزه آسای این پیشنهاد در کشورهایی مانند چین، مکزیک، مالزی، اندونزی و اخیرا فیلیپین و ویتنام دیده شده است.

این صنعت ضمن تحقق بخش مهمی از استراتژی توسعه صادرات غیرنفتی و ارز آوری به نحو چشمگیری، می تواند دولت را در رفع مهمترین مشکل کنونی جامعه یعنی بیکاری، یاری کند.

کشورهایی مانند ترکیه، مالزی، چین، ایتالیا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی که به این صنعت به شکلی تخصصی توجه کرده‌اند، اکنون در بازارهای جهانی جایگاه قابل توجهی را به‌خود اختصاص داده‌اند. در زمینه مبلمان مدرن فقط ۲۰ درصد مصرف داخلی مبلمان مدرن در اختیار تولیدکنندگان کشورمان بوده و ۸۰ درصد بقیه از طریق واردات قانونی و غیرقانونی تامین می‌شود.

به اعتقاد برخی از کارشناسان، اطلاع رسانی نیز در زمینه شناساندن محصولات تولیدی به دیگر کشورها از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این خصوص کارشناس امور بازرگانی سفارت اسپانیا در تهران معتقد است که اطلاع رسانی درمورد صنعت مبلمان ایران بویژه در خارج از ایران، ضعیف بوده و باید تقویت شود.

استفاده نکردن از طراحان داخلی نیز از دیگر مشکلات این صنعت است.

یک کارشناس ارشد معماری داخلی در این خصوص اذعان می کند: کارگزاران صنعت چوب داخلی باید از طراحان متخصص ایرانی استفاده کنند. وی می افزاید: کارگزاران صنعت چوب بیشتر از طرح های فرنگی الگوبرداری می کنند، درحالی که طراحان داخلی ما بسیار ماهر هستند.

یک تولیدکننده آلمانی در صنعت مبلمان بیان می نماید: آینده صنعت چوب و مبلمان در ایران روشن و شکوفا است. اگرچه درایران هنوز کیفیت برخی محصولات تولیدی به روز نیست، اما سرمایه گذاری در صنعت چوب ایران چشم انداز روشنی دارد.

دبیر اتحادیه صادرکنندگان مبلمان منزل و اداری بیان می کند: صنعت بهره برداری از چوب با هدف تولید فرآورده های مورد نیاز بشر در مقاطع مختلف تاریخ با پیشرفت ها و جهش های علمی و تکنولوژیک انسان، هماهنگ و همراه شده است.

وی می افزاید: افزایش بی رویه واردات مبلمان خارجی و سیر نزولی صادرات مبلمان ایران که طی چند سال اخیر رخ داده به طور قطع درخور صنعت مبلمان ایران نیست، در این خصوص در عرصه جدید اقتصاد ایران، آینده از آن اصنافی است که قدرتمندترین تشکل ها و متناسبترین پیوند را در میان تشکل های خود دارند.

وی ادامه می دهد: اما درخصوص ملبمان کلاسیک به دلیل دسترسی نداشتن به تکنولوژی روز دنیا، این صنعت وضعیت خوبی ندارد و اساسی ترین مشکل درمورد مبلمان کلاسیک، واردات بی رویه این کالا است.

اکنون صنعتگران برای تامین مواد اولیه ی تولید با مشکلاتی مواجه هستند به نحوی که مشکلات تامین مواداولیه‌ای مانند« ام.‌دی.‌اف» که فناوری لازم برای تولید آن در داخل کشور وجود ندارد موجب شده تا قدرت رقابت‌ مبلمان تولیدی کشورمان با کشورهایی که خود، این ماده اولیه را تولید کرده یا با تعرفه‌های وارداتی کمتری وارد می‌نمایند، کاهش یابد. این در حالی است که در سال‌های اخیر صادرات تولیدات نئوپان و تخته سه لایه رشد قابل توجهی داشته است. همچنین چوب عمده‌ترین ماده اولیه صنعت مبلمان محسوب می‌شود که واردات آن نیز از تعرفه‌های گمرکی معاف شده و این کار علاوه بر کمک به صنعت چوب، اقدام مؤثری در جهت حفظ جنگل‌ها بوده است.

error: